عادت کردیم به دل شکستن.

« ای کمیل! خانواده ات را فرمان ده که روزها در به دست آوردن بزرگواری و شب ها در رفع نیاز خفتگان بکوشند. سوگند به خدایی که تمام صداها را می شنود هر کس دلی را شاد کند خداوند از آن شادی لطفی برای او قرار دهد که به هنگام مصیبت چون آب زلالی بر او باریدن گرفته و تلخی مصیبت را بزداید چنان که شتر غریبه را از چراگاه دور سازند. » ( نهج البلاغه/ ترجمه دشتی/ حکمت 257)

روایات در باب شاد کردن دل مومن فراوان است از آن جمله رسول خدا (صلی الله علیه) فرموده است: هر که مۆمنى را شاد کند، مرا شاد کرده و هر که مرا شاد کند، خدا را شاد کرده. امام باقر (علیه السلام ) فرمود: لبخند مرد در روى برادرش، حسنه است و دور کردن خار و خاشاک از وى حسنه است و خدا پرستیده نشده به کارى که دوست‏تر باشد نزد خدا از شاد کردن دل مۆمن. (أصول الکافی / ترجمه کمره‏اى / ج‏4 / 559  ) در اسلام راه های فراوان و گوناگونی برای جلب رضایت خداوند کریم وجود دارد راههای آسان تا دشوار و یکی از این راه ها جلب رضایت و شادی دل افراد است و این شاد نمودن دل، کاری سخت نبوده و گاه با یک نگاه محبت آمیز و یا کلامی کوتاه می توان دلی را شاد کرد.

راه های شاد کردن دل

با نگاهی به روایات می توان به سادگی کیفیت و چگونگی شاد کردن دل مومنین پی برد. بسته به نیاز فرد شادی وی محقق می گردد گاه این شادی به واسطه رفع گرفتاری وی حاصل می گردد و گاه صرفا با یک توجه و یا نگاه محبت آمیز.

در اسلام راه های فراوان و گوناگونی برای جلب رضایت خداوند کریم وجود دارد راههای آسان تا دشوار و یکی از این راه ها جلب رضایت و شادی دل افراد است و این شاد نمودن دل، کاری سخت نبوده و گاه با یک نگاه محبت آمیز و یا کلامی کوتاه می توان دلی را شاد کرد

رسول خدا (صلوات الله علیه ) فرمود:دوست ترین کارها نزد خدا، شاد کردن مۆمن است، گرسنگى را از او برانى یا گرفتارى را از او بگردانى. در ادامه  این آگاهیها لازم است که نظرها به یک امر مهم- دینى و اخلاقى و اجتماعى و تربیتى و اقتصادى- جلب شود؛ و آن امر مهم این است که هدف از سیر کردن گرسنگان این نیست که چنین کارى به صورت فردى یا مرحله‏اى و محدود صورت گیرد، یعنى: سیر کردن این یا آن گرسنه، و در این روز یا در آن روز، یا بسنده کردن به دادن نان روزانه، و نظایر اینها ... بلکه لازم است که براى انجام دادن این کار اجتماعى بزرگ، منابع درآمد اساسى و کامل، و برنامه‏هاى عملى داراى مواد گوناگون و فراگیر و هماهنگ با موازین عام اقتصادى در نظر گرفته شود، تا در نتیجه آن، گرسنگى از همه عرصه‏هاى زندگى رخت بربندد. (الحیاة / ترجمه احمد آرام  ج‏5  / 323 ) امام صادق (علیه السلام) فرمود: خدا عز و جل به داود (علیه السلام) وحى کرد که: به راستى بنده‏اى از بندگانم یک حسنه آورد و من بهشتم را بر او مباح کنم، داود عرض کرد: پروردگارا، این حسنه چیست؟ فرمود: به دل بنده مۆمنم شادى در آورد گو که با یک خرما باشد، داود عرض کرد:پروردگارا، سزا است هر که تو را شناسد، امیدش را از تو نبرد. (أصول الکافی / ترجمه کمره‏اى / ج‏4 / 561 )  

ابو عبد اللَّه (علیه السلام ) فرمود: کسى که برادرش را شاد کند خداوند از آن شادى صورتى نیکو بیافریند که وی را از سختیهاى دنیا و دشواریهاى آخرت نگهدارى کند و با او در گور و حشر و نشر مى‏باشد تا اینکه وی را نزد پروردگار برساند آنگاه مۆمن بدو میگوید کیستى بخدا سوگند اگر دنیا را بتو میدادم پاداش کمکى که بمن کردى نمى‏شد پاسخ میدهد که من همان شادى هستم که در دنیا بدل برادر خویش وارد کردى. (مصادقة الإخوان / ترجمه خراسانى کاظمى /  65 )  

امروز هر کسی به گونه ای در دنیا گرفتار است، فردی گرفتار مشکلات مادی، دیگری مشکلات خانوادگی و ... هر کسی به نحوی در این گیر و دار مشکلات، نیازمند کمک و همیاری است چنان که رسول خدا صلوات الله علیه و آله می فرماید: خداوند رحمت کند پدرى را که فرزند خویش را در نیکوکارى او یارى کند، خداوند رحمت کند همسایه‏اى را که همسایه خود را در کار نیکش کمک نماید

با رفع گرفتاری مومن او را شاد سازید

امروز هر کسی به گونه ای در دنیا گرفتار است، فردی گرفتار مشکلات مادی، دیگری مشکلات خانوادگی و ... هر کسی به نحوی در این گیر و دار مشکلات، نیازمند کمک و همیاری است  چنان که رسول خدا صلوات الله علیه و آله می فرماید: خداوند رحمت کند پدرى را که فرزند خویش را در نیکوکارى او یارى کند، خداوند رحمت کند همسایه‏اى را که همسایه خود را در کار نیکش کمک نماید، خداوند رحمت کند رفیقى را که‏ با رفیق خود در کار نیک همراهى کند، خداوند رحمت کند شریکى را که با شریک خود در کار خیرش همدستى نماید، خداوند رحمت کند مردى را که زعیم و زمامدار خود را در امور خیر یارى دهد. (ثواب الأعمال / ترجمه غفارى /  412 )  

و این یاری به وجوه مختلف می تواند تحقق پذیرد. گاه کمک می تواند رفع نیاز مالی دیگری باشد.

حضرت امیر علیه السلام می فرمایند: به مکارم اخلاق رغبت کنید و به سوى آنچه به سود شماست بشتابید و بدانید، که خداوند نعمت را به شما ارزانى داشته و مردم (تهیدست) به شما محتاجند (پس در مقابل ایشان مسئولید) و سخى‏ترین مردم کسى است که به کسانى عطا کند که به او امید ندارند و هر که یک گرفتارى را از کسى برطرف گرداند، خداوند هفتاد و دو گرفتارى دنیا و هفتاد و دو گرفتارى آخرت او را برطرف نماید و هر کس با نیکى با مردم رفتار کند پروردگار به او نیکى فرماید: زیرا خداوند نیکوکاران را دوست مى‏دارد. (إرشاد القلوب / ترجمه سلگى / ج‏1 / 370 )  و گاه کمک و شاد کردن دل دیگری، صرفا ابزار وجود و دلگرمی است به این صورت که جویای احوال و مشکلاتش بوده و اگر توان کمک و رفع نیاز وی را نداشته او را دلگرم و امیدوار سازیم .

صد خانه اگر به طاعت آباد کنى‏          به زان نبود که خاطرى شاد کنى‏

گر بنــده کنى به لطف آزادى را            بهتــر کــه هـزار بنـده آزاد کنــى

 

مریم پناهنده       

بخش نهج البلاغه ... سایت تبیان

/ 0 نظر / 39 بازدید